Notice: Trying to access array offset on value of type null in /home/server835645/ftp/migracja/zsrmietne.cal24.pl/public_html/plugins/system/nrframework/NRFramework/SmartTags.php on line 90
Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - 8 kroków efektywnej nauki | ZSR Miętne | Pedagog Szkolny

Ułatwienia dostępu

Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem

Miętne, ul. Główna 49, 08-400 Garwolin    25 682-30-88   zsmietne@mietne.edu.pl    BIP  

8 kroków efektywnej nauki

1. Wykaż przynajmniej minimum zainteresowania tym, co chcesz przyswoić.

Najlepiej zapamiętujemy to, co nas interesuje, to co najbardziej lubimy. Mężczyźni z przyjemnością czytają kroniki sportowe, kobiety lubią kolorowe pisma z poradami i przepisami kulinarnymi. Pomyśl jak szybko zapamiętujesz ulubione watki, jesteś w stanie zakodować większość informacji.
2. Skoncentruj się na temacie. Oczywiście łatwo powiedzieć, ale są pewne sposoby.
Po pierwsze: wyłącz wszystko co rozprasza twoja uwagę (TV, radio, magnetofon, komputer - jeżeli nie jest Ci potrzebny do nauki). Po drugie: rób notatki w trakcie czytania. Już sam fakt notowania sprawia, że zapamiętujesz więcej, utrwalasz wiedzę poprzez pisanie ważnych faktów.
3. Spróbuj zrozumieć - jak to działa.
Nie staraj się całej wiedzy "wkuć na pamięć". Staraj się znajdywać związki między kolejnymi przyswajanymi informacjami (oczywiście o ile występują). Jeśli poznasz owe związki i je przyswoisz na pewno łatwiej będzie douczyć się czegoś „na pamięć”
4. Podziel materiał na części.
Ucząc się np. do testu czy egzaminu warto podzielić sobie materiał na partie i starać się jedną taka część przyswoić w ciągu jednego dnia. Łatwiej będzie nam się uczyć, gdy codziennie przyswoimy po kilka stron materiału zamiast kilkudziesięciu czy od razu połowy książki. Tak nie damy rady. Racjonalne rozłożenie treści jest więc sposobem na najlepsze krok po kroku zgłębianie wiedzy.
5. Powtarzaj i jeszcze raz powtarzaj i wyszukuj różne sposoby utrwalania wiedzy.
Gdy uczysz się na pamięć na przykład jakiś wzorów czy definicji to najpierw przeczytaj je kilka razy, aby starać się je zrozumieć i oswoić się z nimi. Następnie staraj się ja zapamiętać w myślach, później powtórz ja na głos, a na koniec utrwal na piśmie. Rozwiniesz dzięki temu większą ilość połączeń neuronowych które w przyszłości pomogą Ci jeszcze bardziej efektywnie kodować informacje.
6. Wyobrażaj sobie czyli szukaj powiązań pomiędzy tekstem, a symbolami.
Na kartce narysuj coś, co będzie Ci się kojarzyć z uczonym tekstem. Ilekroć będziesz się starał się wydobyć z pamięci teorię powiąż ją z rysunkiem. Takie kojarzenie pewnych symboli w odniesieniu do konkretnej wiedzy pomaga przyswajać, kodować, asymilować i wydobywać z pamięci potrzebne kwestie.
7. Wracaj do tego co się już nauczyłeś.
Jednym z najlepszych sposobów na trwałe zapamiętywanie jest powtórzenie materiału "po jakimś czasie". Można uczyć się kilka dni pewnego materiału, a rano go powtarzać. W ten sposób utrwalamy wiedzę.

8. Pamiętaj:
POWTARZANIE JEST MATKĄ WIEDZY.

Ta strona korzysta z plików cookie, aby zapewnić Ci najlepszą jakość na naszej stronie.