Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - PROJEKTY EDUKACYJNE W ZESPOLE SZKÓŁ W MIĘTNEM

Na początku Nowego Roku w Zespole Szkół w Miętnem został zorganizowany szereg wydarzeń podsumowujących projekty edukacyjne, które w ostatnich latach zrealizowała szkoła. Zaprosiliśmy gości i lokalną prasę, żeby pochwalić się jak wiele nasza szkoła dzięki tym projektom zyskuje.

Pierwszy z projektów - „Zawodowcy na start – bis” dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego był realizowany w okresie od 1.09.2020 r. do 31.08.2022 r. na łączną sumę  2 391 833,25 złotych. Jego głównym celem było podniesienie umiejętności i kompetencji zawodowych uczniów, dostosowanie pracowni zawodowych do rzeczywistych warunków środowiska pracy, podniesienie kompetencji oraz uzyskanie kwalifikacji przez  nauczycieli.

W ramach projektu zrealizowano następujące zadania:

1. Doskonalenie zawodowe nauczycieli/nauczycielek z Zespołu Szkół w Miętnem.
  2. Zajęcia doskonalące kompetencje oraz umiejętności zawodowe uczniów i uczennic.

3.Realizacja programów stażowych umożliwiających nabywanie kompetencji zawodowych               w miejscu pracy przez uczniów z Zespołu Szkół w Miętnem.

1. Realizacja zajęć wspierających kompetencje kluczowe (TIK) oraz umiejętności uniwersalne: kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość dla 150 uczniów ZS Miętne.
  2. Wyposażenie pracowni zawodowych.

Kolejny projekt realizowany przez Samorząd Województwa Mazowieckiego, to: „Zintegrowany rozwój szkolnictwa zawodowego”. Był to projekt wieloletni trwający od 2018 do 2023 roku. Wartość projektu dla szkół powiatu garwolińskiego to 3 849 755 zł. W projekcie uczestniczyły 4 zespoły szkół prowadzone przez Powiat Garwoliński, w tym Zespół Szkół im. Stanisława Staszica  w Miętnem.

W ramach projektu zrealizowano zajęcia pozalekcyjne, kursy, staże i praktyki zawodowe (30 uczniów) oraz innowacje pedagogiczne. Dzięki funduszom z projektu w roku 2023 został zakupiony m.in. sprzęt do pracowni zawodowej maszyn i urządzeń rolniczych: brona polowa zębowa ciężka hydrauliczna składana za 16 tys. zł i stanowisko testowania wtryskiwaczy za 38 tys. zł. Również       w ramach tego projektu zakupiono wyposażenie do pracowni gastronomicznej za około  65 000 zł.

Projekt „Dobry zawód – dobra przyszłość” realizowany był przez Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Miętnem w okresie od: 2.01.2023 r. do 30.11.2023 r. Jego całkowita wartość -1 014 075,00 zł.

Celem projektu było dostosowanie kompetencyjne uczniów, uatrakcyjnienie ich jako pracowników, tym samym zwiększenie ich szans na rynku pracy, wsparcie nauczycieli kształcenia zawodowego, zapewnienie w szkole warunków odzwierciedlających naturalne środowisko pracy. Projekt dedykowany był 100 uczniom i 20 nauczycielom.

Podczas realizacji tego projektu zrealizowano zajęcia pozalekcyjne, kursy specjalistyczne i staże zawodowe dla uczniów oraz kursy doskonalące dla nauczycieli. Doposażono również pracownie zawodowe.

W ostatnich latach realizowaliśmy też liczne projekty edukacyjne mobilności zagranicznej uczniów w ramach Programów Erasmus+ i POWER: „Włoskie staże uczniów z Miętnego”, „Miętne odkrywa Europę ponadnarodowa mobilność uczniów”, „Europejska jakość” (staże zawodowe uczniów), projekt „Rozwój kompetencji kluczowych uczniów i kadry Zespołu Szkół w Miętnem”.

Dzięki wyżej wymienionym projektom prawie 300 uczniów z Miętnego miało możliwość podróży  za granicę, odbywania tam staży zawodowych, realizowania projektów edukacyjnych                       we współpracy ze szkołami partnerskimi, zwiedzania i wypoczynku.

Projekty edukacyjne realizowane w Zespole Szkół w Miętnem pozwalają naszym uczniom zdobywać wiedzę i kwalifikacje w doskonałych, nowoczesnych warunkach. Zaszczepiamy w naszych uczniach pasję do zawodu, wzmacniamy pewność siebie – by z sukcesem zdawali egzaminy i – wyposażeni  w pakiet dodatkowych umiejętności podnoszących ich atrakcyjność na rynku pracy – pewnie wkraczali w dorosłe życie!