Zespół Szkół w Miętnem koło Garwolina - Co zdążysz zrobić, to zostanie

Co zdążysz zrobić, to zostanie

W sobotę 5 października 2019 r. w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica odbyły się uroczystości jubileuszowe: 95-lecie powstania szkoły i 35-lecie Obrony Krzyża.

O godzinie 14:00 pod Pomnikiem Krzyża została odprawiona msza święta, koncelebrowana przez kapłanów z parafii miętnieńskiej. Podczas mszy swoje wspomnienia    z wydarzeń obrony Krzyża w Miętnem przywołała emerytowana nauczycielka Bogusława Gora oraz absolwentka siostra Anna Mroczek.

Część oficjalna jubileuszu odbyła się w auli szkolnej, gdzie dyrektor Lilla Nawrocka przywitała serdecznie przybyłych gości, wśród nich absolwentów oraz posła na Sejm RP Grzegorza Woźniaka, Michała Jaworskiego – asystenta Wicemarszałek Senatu Marii Koc, Starostę Powiatu Garwolińskiego Mirosława Walickiego, Mazowiecką Wicekurator Oświaty Dorotę Skrzypek i wielu innych zacnych gości.

Dyrektor w swoim przemówieniu podkreśliła szczególną i niepowtarzalną rolę szkoły w Miętnem. Nawiązując do myśli patrona Stanisława Staszica: Dobre wychowanie jest najważniejszą sprawą kraju, gdyż od niego zależy człowieka wartość, obywatela użyteczność, ludów szczęśliwość, ukształtowanie i zacność rodzaju ludzkiego ukazaławciąż aktualnezadanie szkoły.

Lilla Nawrocka, jako dziewiętnasty dyrektor szkoły w Miętnem, wyraziła wdzięczność swoim poprzednikom, którzy budowali historię oraz wizerunek placówki. Zapewniła, że obecny zespół nauczycielski, a także pracowniczy dąży do tego, aby uczniowie wiedzieli, że szkoła jest dla nich, a nie oni dla szkoły. Dyrektor przypomniała, że „jesteśmy szkołą pokoleniową, kształcimy całe rodziny”, często przychodzą do nas wnuki, a nawet prawnuki naszych absolwentów.

Podczas uroczystości została przypomniana postać Bogumiły Szeląg, wieloletniej dyrektor szkoły zasłużonej dla jej odbudowy w latach 70-tych. Przy udziale siostry Pani Bogumiły – Aleksandry Szeląg – została odsłonięta tablica, na której widnieje napis:

Co zdążysz zrobić, to zostanie. Czesław Miłosz

Bogumiła Szeląg

1938 – 2018

Dyrektor Szkoły w Miętnem

Inicjatorka Obrony Krzyża, która serce dzieciom i młodzieży oddała. W uznaniu zasług dla oświaty rolniczej oraz lokalnego środowiska.

Rada Powiatu Garwolińskiego

Społeczność Szkolna

W dalszej części uroczystości jubileuszowych przemawiali zaproszeni  goście, gratulując dyrekcji i pracownikom zaangażowania i owocnej pracy.

Najmilszym elementem wspólnego świętowania były spotkania absolwentów, rozmowy, wspomnienia, przeglądanie starych zdjęć w kronikach szkolnych, a na koniec – bal.